Atrakcje Sandomierza

Rynek

Zwiedzanie Sandomierza powinno rozpocząć się właśnie tutaj. Dlaczego? Ponieważ z rynku dojdziemy do wielu fantastycznych zabytków. Tutaj też wycieczka będzie mogła zachwycić się charakterem miasta: jego oryginalną architekturą, klimatem przeszłości, a także… tajemnicy! To właśnie ta enigmatyczna aura sprawiła, że w mieście działa serialowy Ojciec Mateusz.

Brama Opatowska

Zbudowana w XIV wieku, gotycka Brama Opatowska to symbol Sandomierza – na wycieczce po prostu nie wolno jej przegapić. Ze szczytu rozciąga się wyjątkowa panorama, bez trudu dostrzeżemy także Wisłę i Góry Pieprzowe.

Ratusz

Renesansowy, majestatyczny budynek, uznawany za jeden z najpiękniejszych w całym kraju. Ratusz góruje nad rynkiem i stanowi doskonały symbol potęgi oraz bogactwa miasta. Świetna lokalizacja w centrum rynku sprawia, że wycieczka może wykorzystać go jako punkt zbiórki.

Collegium Gostomianum

Dawne kolegium jezuickie to architektoniczna perełka – budynek jest wyjątkowo piękny i monumentalny, co jest uwypuklane przez fakt, że został zbudowany na wzniesieniu. Zachowały się w nim także oryginalne, jezuickie katakumby – warto zapytać o nie przewodnika!

Dom Długosza

Wycieczka do Sandomierza bez choćby zerknięcia na dom stworzony przez mistrza Jana? Nie ma mowy! Koniecznie wejdźcie do środka – w środku jest Muzeum Diecezjalne, prezentujące wyjątkowo obfite zbiory mebli, rzeźb, strojów i obrazów.

Pałac Biskupi

Kontynuując podziwianie wyjątkowej architektury miejskiej, jako przewodnicy następnym punktem zwiedzania uczyniliśmy Pałac Biskupi. To klasyczny budynek w barwie kremowej bieli, w którym w 1999 roku zatrzymał się pielgrzymujący Jan Paweł II.

Dzwonnica

Każda wycieczka po Sandomierzu mogłaby zostać zamieniona w krótkie szkolenie ze stylów architektonicznych. W tym punkcie proponujemy barokową dzwonnicę – dom dla 3 dzwonów z wieków XVII i XVIII.

Katedra

Od dzwonnicy tylko krok dzieli nas od bazyliki katedralnej. Zwiedzających zainteresuje fakt, że przechowywana jest tu relikwia Drzewa Krzyża Świętego, którą miastu podarował sam król Polski, Władysław Jagiełło.

Wąwóz Królowej Jadwigi

Zwiedzanie Sandomierza nie musi ograniczać się do samych zabytków. Warto nasycić oczy pięknem okolicznej przyrody i przespacerować się dnem Wąwozu Królowej Jadwigi – jest co podziwiać!

Bulwar nad Wisłą

W tej wyjątkowej zatoczce można popływać kajakiem lub rowerkiem wodnym, wysłać dzieci na duży plac zabaw, albo wziąć udział w koncercie odbywającym się na okolicznej scenie. Doskonałe miejsce, by złapać oddech!

Zamek Królewski

Kazimierz Wielki zastał tu gród drewniany, a zostawił – murowany Zamek Królewski. Górująca nad miastem budowla mieści Muzeum Okręgowe – każdy dobry przewodnik po Sandomierzu o eksponatach mógłby opowiadać godzinami!

Kościół św. Jakuba

Jedna budowla jest obiektem kultu Matki Boskiej Różańcowej, świętego Jacka oraz błogosławionego Sadoka i 48 Męczenników. W trakcie zwiedzania Sandomierza warto zatrzymać się tu i pozwolić sobie na chwilę zadumy.

Ucho Igielne

Bardzo charakterystyczne dla miasta miejsce i kolejny obowiązkowy punkt wycieczki. Zwężająca się u dołu furta to świetne miejsce na zdjęcia – zwłaszcza dla zakochanych.

Synagoga

Kolejny ważny punkt w programie każdego przewodnika po Sandomierzu. Przytulona do murów miejskich późnobarokowa synagoga kryje w sobie piękne polichromie z XVIII i XIX wieku, a także ślady po hebrajskich kaligrafiach.

Kościół św. Michała

Piękny zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, kościół ten jest aktualną siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego. Przewodnik zwróci Waszą uwagę na kunsztownie rzeźbioną ambonę.

 • Adres

  ul. Mokra 22,
  27-600 Sandomierz
  Polska
 • Telefon

 • Email

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.