Atrakcje Sandomierza

Podziemna trasa turystyczna

Pod płytą rynku są lochy sandomierskie- półkilometrowy korytarz, który powstał z połączenia piwnic przynależnych do kamienic. Wchodząc do podziemi od razu przenosimy się w świat legendy o Halinie Krępiance, która uratowała swoje miasto przed Tatarami. Podziemna Trasa Turystyczna to jedna z największych atrakcji turystycznych w mieście.

Rynek

Zwiedzanie Sandomierza powinno rozpocząć się właśnie tutaj. Dlaczego? Ponieważ z rynku dojdziemy do wielu fantastycznych zabytków. Tutaj też wycieczka będzie mogła zachwycić się charakterem miasta: jego oryginalną architekturą, klimatem przeszłości, a także… tajemnicy! To właśnie ta enigmatyczna aura sprawiła, że w mieście działa serialowy Ojciec Mateusz. Wokół pochyłej płyty Rynku stoją mieszczańskie kamieniczki. Każda z nich w swoich murach przechowuje ludzkie historie jej dawnych mieszkańców.

Brama Opatowska

Jedyna pozostała brama wjazdowa – Brama Opatowska. Zbudowana w XIV wieku z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Pozostałe Krakowska, Lubelska i Zawichojska już dawno nie istnieją. Brama Opatowska to symbol Sandomierza- na wycieczce po prostu nie wolno jej przegapić. Gdy wdrapiemy się na górę i gdy pogoda będzie sprzyjała, ujrzymy widok na całą okolicę tak piękny, że poczujemy, jak zapiera dech w piersiach. Spoglądając zobaczymy czerwone dachy kamieniczek Starego Miasta i Wisłę, wygiętą w charakterystyczną literę „S”, jak również Góry Pieprzowe.

Ratusz

Gotycki, majestatyczny budynek, uznawany za jeden z najpiękniejszych w całym kraju. Ratusz góruje nad rynkiem i stanowi doskonały symbol potęgi oraz bogactwa miasta. Świetna lokalizacja w centrum rynku sprawia, że wycieczka może wykorzystać go jako punkt zbiórki. W bryle Ratusza najbardziej podziwiana jest renesansowa attyka- zaliczana do najpiękniejszych attyk ratuszowych w Polsce. Spróbujcie odnaleźć w jej narożnikach cztery kamienne głowy. Stojąc przed południową – najstarszą częścią budowli, warto wznieść oczy ku górze. Znajduje się tam zegar słoneczny. W samym Ratuszu, tak jak kiedyś, tak dziś, obraduje Rada Miasta.

Collegium Gostomianum

Collegium Gostomianum- jedna z najstarszych polskich szkół. Ufundowana została przez Hieronima Gostomskiego ponad 400 lat temu. Dawne kolegium jezuickie to architektoniczna perełka – budynek jest wyjątkowo piękny i monumentalny, co jest uwypuklane przez fakt, że został zbudowany na wzniesieniu. W tej „przesławnej ojców jezuitów szkole” pobierali nauki bohaterowie „Popiołów” Stefana Żeromskiego. Do dziś znajduje się tutaj liceum. W budynku zachowały się oryginalne, jezuickie katakumby, czy też oryginalna klatka schodowa w kształcie elipsy – warto zapytać o nie przewodnika!

Dom Długosza

Kolejną budowlą na skarpie jest Dom Długosza, co nie oznacza, że mieszkał w nim Jan Długosz- słynny historyk. Budynek ten został przez niego ufundowany w XV wieku jako dom mieszkalny dla księży. Wycieczka do Sandomierza bez choćby zerknięcia na dom stworzony przez mistrza Jana? Nie ma mowy! Koniecznie wejdźcie do środka – w środku jest Muzeum Diecezjalne, prezentujące wyjątkowo obfite zbiory mebli, rzeźb, strojów i obrazów. Spróbujcie znaleźć wewnątrz muzeum Krzyż Grunwaldzki, rękawiczki królowej Jadwigi, stopy słonia …

Pałac Biskupów Sandomierskich

Kontynuując podziwianie wyjątkowej architektury miejskiej, jako przewodnicy następnym punktem zwiedzania uczyniliśmy Pałac Biskupi. To klasyczny budynek w barwie kremowej bieli, w którym w 1999 roku zatrzymał się pielgrzymujący Jan Paweł II.

Dzwonnica

Zanim ruszycie dalej, warto zatrzymać się przed dzwonnicą a najlepiej wejść do środka. Każda wycieczka po Sandomierzu mogłaby zostać zamieniona w krótkie szkolenie ze stylów architektonicznych. W tym punkcie proponujemy barokową XVIII wieczną dzwonnicę. Dawniej dzwony już o godzinie trzeciej w nocy budziły mieszkańców Sandomierza zwołując ich na jutrznie. Do dziś we wnętrzu znajdują się trzy zabytkowe dzwony i do dziś w odległych zakątkach miasta słychać ich dźwięk. Budowla ma bardzo charakterystyczne schodki, na których można usiąść i odpocząć, a potem ruszyć dalej.

Katedra

Od dzwonnicy tylko krok dzieli nas od bazyliki katedralnej. Ależ to dostojna budowla! Katedra jest jednym z najważniejszych zabytków Sandomierza. Wzniesiona jako kościół gotycki. Potem była wielokrotnie przebudowywana. Dziś odnajdziemy w niej bez trudu elementy różnych stylów architektonicznych, są tam bowiem ślady gotyckie, barokowe, rokokowe…Niedaleko świątyni być może zauważycie, jak nie rzucając się w oczy, stoi sobie pomnik Wincentego Kadłubka- pierwszego prepozyta Katedry, obecnie patrona miasta.

Wąwóz Królowej Jadwigi

Zwiedzanie Sandomierza nie musi ograniczać się do samych zabytków. Warto nasycić oczy pięknem okolicznej przyrody i przespacerować się dnem Wąwozu Królowej Jadwigi – jest co podziwiać! Przed nami półkilometrowy spacer w wyżłobionym w lessowej skale korytarzu. Lipy, wiązy, klony, akacje i czarny bez worzą naturalny parasol, który w zależności od pory roku zmienia swój charakter. Ponoć w tym wąwozie lubiła spacerować królowa Jadwiga. Dlatego też na jej cześć nazwano go- Wąwozem Królowej Jadwigi. Wąwóz jest obecnie pomnikiem przyrody.

Bulwar nad Wisłą

Z wąwozu wychodzimy na ulicę Krakowską- nad Wisłę. W starym porcie stoją dziś łodzie i kajaki. W tej wyjątkowej zatoczce można popływać rowerkiem wodnym, stylową łodzią flisacką, statkiem, lub też wysłać dzieci na duży plac zabaw, albo wziąć udział w koncercie odbywającym się na okolicznej scenie. Doskonałe miejsce, by złapać oddech!

Zamek Królewski

Kazimierz Wielki zastał tu gród drewniany, a zostawił – murowany Zamek Królewski. Górująca nad miastem budowla mieści Muzeum Okręgowe – każdy dobry przewodnik po Sandomierzu o eksponatach mógłby opowiadać godzinami, chociażby o słynnych „sandomierskich szachach” czy też o koronie hełmowej króla Kazimierza Wielkiego! Najstarszą zachowaną do dziś częścią gmachu jest baszta południowa zwana „kurzą nogą”- jak myślicie, dlaczego tak właśnie się na nią mówi? Warto zapytać przewodnika.

Kościół św. Jakuba

Jedna budowla jest obiektem kultu Matki Boskiej Różańcowej, świętego Jacka oraz błogosławionego Sadoka i 48 Męczenników. W trakcie zwiedzania Sandomierza warto zatrzymać się tu i pozwolić sobie na chwilę zadumy. Przed kościołem można zobaczyć piękne lipy, o których legenda mówi, że zostały posadzone do góry nogami. Warto posiedzieć sobie chwilę, w chłodzie, w całkowitej ciszy i surowości murów kościoła, który jest najstarszym sandomierskim kościołem i równocześnie jedną z pierwszych w Polsce świątyń zbudowanych z cegły. To nasza perła architektury romańskiej.

Ucho Igielne

Idąc dalej dojdziemy do Furty Dominikańskiej potocznie nazywana „Igielnym Uchem”. Jest to jedna z dwóch furt, które kiedyś wbudowano w mury obronne miasta. Bardzo charakterystyczne dla miasta miejsce i kolejny obowiązkowy punkt wycieczki. Zwężająca się u dołu furta to świetne miejsce na zdjęcia – zwłaszcza dla zakochanych

Synagoga

Kolejny ważny punkt w programie każdego przewodnika po Sandomierzu. Przytulona do murów miejskich późnobarokowa synagoga kryje w sobie piękne polichromie z XVIII i XIX wieku, a także ślady po hebrajskich kaligrafiach. Obecnie w synagodze mieści się Archiwum Państwowe.

Kościół św. Michała

Piękny zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, kościół ten jest aktualną siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego. Przewodnik zwróci Waszą uwagę na kunsztownie rzeźbioną ambonę.

  • Adres

    ul. Flisaków 24,
    27-600 Sandomierz
    Polska
  • Telefon

  • Email

    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.